Helpnet / Zrakové postižení / Osobní stránky

Marek Susčík

Absolvent Konzervatoře Jana Deyla v oboru akordeon, klarinet a klavírvy absolvoval ještě Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně. S firmou Elvos spolupracoval na vývoji softwaru Winmonitor, který umožňuje zrakově postiženým pracovat v prostředí MS-Windows. Hudba ale zůstala jeho velkou zálibou, kromě toho i aktivně sportuje. Na stránkách představuje hudební skladby, které vytváří v programu Cakewalk, a dále hry a programy, které vznikly v jeho programátorské kuchyni.

Dobroslav Mőhwald

Sedmdesátiletý Slávek informuje o své knížce Hrajeme (si) na samohrajku a nabízí překlady z angličtiny, výuku začínajících hráčů na elektronické klávesové nástroje a další práce na počítači, které mu umožňuje provádět speciální zvětšovací a čtecí program.

Josef Konečný

O zrak přišel Josef Konečný v roce 1979, když mu bylo 22 let. O slepeckou problematiku se začal zajímat v roce 1988, kdy se u nás začaly objevovat první mikropočítače. Dnes učí v brněnském Tyflocentru obsluhu PC a arie. Na svých stránkách soustředil zejména množství informací o bariérách, které by se mohly zrakově postiženému postavit do cesty v Brně. A naopak o tom, kde se bariéry daří odstraňovat - uvádí například přehled nápojových automatů s braillskými popisky, seznam ozvučených objektů v Brně a další cenné poznatky.

PhDr. Josef Smýkal, speciální pedagog

Známý učitel, nyní vědecký pracovník Slepeckého muzea v Brně nabízí na svých stránkách konzultace pro rodiče těžce zrakově postižených dětí v oblasti jejich výchovy a psychických specifik, konzultace a rešerše pro studenty i odborná pracoviště v oblasti speciálních psychologických otázek a historie péče o těžce zrakově postižené děti i dospělé, digitalizaci a přepis odborné literatury do braillského písma pro potřebu nevidomých studentů (od roku 2001). Dále jsou na stránkách výběry z jeho vlastních publikací, popřípadě některé texty celé.

Kateřina Svobodová

Jedenáctiletá (v době vzniku stránek) Katka navštěvovala společně s vidícími dětmi čtvrtou třídu ZŠ v Proboštově u Teplic. Má báječné rodiče, kteří museli podstoupit nelehké úsilí, aby jí to umožnili. Katčiny stránky obsahují její deníček (s posledním záznamem v listopadu 2003), přehled článků o ní, fotogalerii, ale také dokumentaci boje rodičů s úředníky. Mohou sloužit jako povzbuzení a inspirace pro ostatní rodiče i jejich nevidomé děti.

Honzovy osobní stránky

Jan Pokorný z Brna píše na svých stránkách o sobě, o časopise Brněnský občasník, poskytuje prostor pro sbírku drobných črt a esejů S bílou holí od brněnského nevidomého básníka a učitele Josefa Krchňáka a také pro elektronickou verzi časopisu Horizont, který vydává oblastní pobočka SONS v Jihlavě. A nabízí rovněž rekondiční a relaxační masáže.

Štefan Kiss

Stránky jediného nevidomého kněze na Slovensku přinášejí informace o jeho životě, práci, jsou zde jeho články, kázání a také několik písní v MP3 ze dvou CD, které nahrál.

Martin Beran

Stránky absolventa Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla, nabízejícího výuku hry na příčnou flétnu a klavír.

Petra Zelenková

Stránky pražské školačky Petry obsahují deníček, básničky, reportáže, rozhovory, fotky jejích keramických výtvorů, sekci věnovanou škole (navštěvovala Školu Jaroslava Ježka), odkazy.

Život bez oka

Web o očních protézách a o všem, co s nimi souvisí, provozuje autorka, která sama přišla o oko a nosí oční protézu. Cílem webu je sdružovat lidi, kteří se ocitli nebo se ocitnou v podobné situaci. Nabízí užitečné informace, sdílení zkušeností, poradenství. 

Geek - blind zone

Zrakově postižený student Masarykovy univerzity v Brně Pavel Ondra nas svém blogu publikuje články z oblasti přístupnosti technologií pro nevidomé, ze života zrakově postižených a mezi tím se tu čas od času objeví jeho cestovatelské zážitky či recenze na knihy a filmy.

Poslepu

Blog Radka Pavlíčka, který se na něm zabývá speciální informatikou pro uživatele s těžkým postižením zraku. Pod hlavičkou projektu Blind Friendly Web, který realizuje TyfloCentrum Brno, o.p.s., se věnuje přístupnosti webových stránek - přípravě metodik a dalších materiálů, konzultacím, testování a školení. Pracuje také ve Středisku Teiresiás na Masarykově univerzitě, jeho pracovní náplní je přístupnost virtuálního prostředí univerzity. Ve firmě GALOP sro. se věnuje testování a lokalizaci screen readeru JAWS a softwarové lupy MAGic.

Petra Helebrantová

Mgr. et Mgr. Petra Helebrantová v roce 2010 úspěšně ukončila magisterské studium speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě UK a v roce 2013 dokončila studium psychologie na Filozofické fakultě UK v Praze. Působí jako psycholog, speciální pedagog, krizový intervent. Na svých stránkách nabízí pomoc nevidomým právě v těchto oborech. Najdete zde její zážitky, příběhy, komentáře, odborné práce. Sama má těžké zrakové postižení.

PhDr. Milan Pešák

Stránka nevidomého senátora Milana Pešáka na serveru Senátu Poslanecké sněmovny ČR. Milan Pešák byl do roku 2006 prezidentem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, v roce 2006 se stal členem Rady hl. m. Prahy za ODS, v roce 2010 senátorem.

Michal Rada

Oficiální webové stránky Michala Rady, nevidomého politika (ČSSD). Mezi jeho oblasti patří zejména bezpečnost, informatika, egovernment a z pochopitelných důvodů také sociální politika. Uveřejňuje zde své postřehy, svou tvorbu a zvukové záznamy.

Horolezec Honza Říha

Osobní stránky nevidomého  Jana Říhy jsou věnovány zejména horolezectví. Honza nejen že má za sebou už řadu hodnotných výstupů, ale je i předsedou horolezeckého oddílu Matahari, který se snaží umožnit lezení také lidem s handicapem.

Viktor Dudr

Mgr. Viktor Dudr je vedoucím Střediska pro odstraňování architektonických bariér SONS. Je autorem publikace Metodické poznámky k vytváření podmínek pro samostatný a bezpečný pohyb nevidomých a slabozrakých lidí, která je zveřejněna na jeho stránkách.

Mirek Michálek

Předseda a výkonný ředitel pražského občanského sdružení Okamžik - sdružení pro podporu nejen nevidomých publikuje na svých stránkách své básnické a prozaické texty, ale také popularizující a odborné texty a informace související s tematikou zrakového postižení, dobrovolnictví a neziskového sektoru.

Schnaubinčiny osobní stránky

Osobní stránky 23leté Jany. V roce 2009 dokončila Gymnázium pro zrakově postižené v Praze, o rok později masérský kurz. kvalifikaci. Na stránkách píše o životě nevidomých, také o vodicích psech, zvláště o těch, kteří pomáhají jí i jejímu manželovi.

Petr Bazala

Petr Bazala vystudoval Konzervatoř Jana Deyla v Praze (akordeon, violoncello, klavír). Kromě vyučování hudby na základní umělecké škole Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí hodně koncertuje, komponuje, účastní se různých soutěží. Na weobcých stránkách informuje o svých různých aktivitách.  

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku