Helpnet / Zrakové postižení / Kompenzační pomůcky / Speciální hardware

V současné době v kategorii speciálního hardware pro nevidomé jsou dvě významné pomůcky: braillský řádek (hmatový zobrazovač, terminál), který se připojuje k počítači. Prostřednictvím ovladače pro tento řádek se nevidomému uživateli převádí textové informace z obrazovky do Braillova písma a zobrazují se na tomto speciálním terminálu. Tuto pomůcku si lze pořídit jen v případě, že
- umíte dobře číst Braillovo písmo (hmatem)
- máte počítač vybavený některým z odečítačů obrazovky, který podporuje braillské řádky.
speciální elektronický zápisník: Aria, Gin
Jde o speciálně sestavený přístroj, obvykle s braillskou klávesnicí a s hlasovým výstupem. V zahraničí existují i tyto zápisníky s hmatovým výstupem. Jednoznačnou výhodou těchto zápisníků je dlouhodobý provoz bez nutnosti připojit je k el. síti, přizpůsobení potřebám nevidomých uživatelů. Jsou však určeny k výhradnímu užívání nevidomého uživatele.
O získání těchto pomůcek se informujte u svého konzultanta, který vám poskytne odbornou pomoc a poradí, získat tyto pomůcky.

Celkem 11 článků
články: [1-10] [11]

Spektra, vdn

Výrobní družstvo nevidomých Spektra dodává celou řadu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené:
- braillské řádky Braille Voyager firmy Tieman
- digitální lupy, čtecí přístroje, elektronické zápisníky,
- speciální program. vybavení - dovoz sw lupa ZoomText s lokalizací, prodej odečítače Window-Eyes s českou lokalizací. Program je dodáván s českou hlasovou syntézou WinTalkerVoice, vývoj a prodej programu pro zpracování tištěné předlohy pro slabozraké Bizon
- kamerové zvětšovací TV lupy (Twinkle a Traveller od firmy Tieman, Prisma, TVi od Ash Technologies)
- slepecké psací stroje
- ostatní pomůcky (hry, peněženky, hodinky, měřidla)

- mobilní telefon doplněný o speciální odečítačí a zvětšovací program
O získání PC pomůcky se informujte u svého konzultanta.

GALOP, s.r.o.

Firma se výhradně specializuje na počítačové pomůcky a pomůcky tzv. těžké optiky. Nabízí:
- braillské řádky Focus
- čtecí zařízení pro nevidomé, digitální lupy, elektronické zápisníky
- speciální software (softwarová lupa Magic, odečítač Jaws včetně české hlasové syntézy Hlas, program pro práci se skenerem a s dalšími funkcemi WinMenu)
- kamerové zvětšovací lupy (Optron, Prisma, TVi od Ash Technologies, Andromeda)

- kamerové televizní lupy (Topaz, Ruby, Topaz Duo, Sapphire, Optron, Eclipse, Prisma, TVi Color, ColorMouseUSB)
- digitální zvětšovací televizní lupy - pro slabozraké uživatele jak v běžném stolním provedení, tak v přenosné verzi
- digitální čtecí zařízení pro nevidomé
- zařízení s hlasovým výstupem, určená pro uživatele nevidomé či se zbytky zraku
- zápisníky a mobilní telefony
– digitální zápisník pro nevidomé s hlasovým výstupem, zápisníky PAC Mate Omni, zápisník GIN, mobilní telefony s hlasovým výstupem
- braillské zobrazovače a hmatová grafika
– braillské řádky Focus, braillský řádek PAC Mate 40 PBD, fuser Zy-Fuse a Zy-Tex papíry
- speciální software pro Windows - odečítací program JAWS, zvětšovací program MAGic, WinMenu GALOP, MagnaVista GALOP, hlasový výstup HLAS, JAWS – ceny upgrade, MAGic – ceny upgrade

O získání PC pomůcky se informujte u svého konzultanta.

Elektronický zápisník Aria

Tento speciální elektronický zápisník k nám dováží firma TR instruments. Je vhodný zejména pro nevidomé děti v první třídě po zvládnutí zápisu všech písmen Braillova písma nejen k procvičování tohoto písma, ale k získání návyků práce s elektronickou pomůckou, také pro všechny zájemce z řad nevidomých, kteří potřebují zápisník "do kapsy" nebo si už na obsluhu klasického PC netroufají.
Firma TR instruments nepovažuje však za potřebné o tom informovat na svých stránkách, proto nabízíme alespoň stránky výrobce v Austrálii. Zájemci o tuto pomůcku mohou kontaktovat Josefa Konečného na tel. 545 577 480 nebo na e-mailu konecny@polymer.cz. O získání pomůcky se informujte u svého konzultanta.

Dioptra

Výroba, dovoz a distribuce zdravotnických pomůcek, včetně pomůcek pro nevidomé a slabozraké. Nabízí např. lupy: ruční, stojánkové - bez osvětlení i s osvětlením, ruční i stojánkové; monokuláry, brýle, čočky - brýlové, silikátové a plastové; zakázkovou optiku.

Pracovní stanice pro nevidomé a slabozraké

Radek Pavlíček v Knihovnickém zpravodaji Vysočiny ročník 12/číslo 2 popisuje nabídku speciálních programů pro nevidomé a slabozraké na tuzemském trhu.

Elektronický zápisník Gin

V zápisníku jménem GIN ("služebník") dostává nevidomý uživatel velmi užitečnou pomůcku, kterou může mít – díky kapesním rozměrům a vestavěným akumulátorům – neustále při sobě k okamžitému použití. GIN je určen pro širší okruh uživatelů, tedy i těch, co nevlastní nebo neovládají klasický počítač typu PC. O získání této pomůcky se informujte u svého konzultanta.

Donat Prageu s.r.o.

Výrobce českých hmatových braillských řádků Rex, který dodává také digitální televizní lupy, digitální čtecí zařízení s hlasovým výstupem a elektronický zápisník pro zrakově postižené. Jako přímý výrobce v ČR zaručuje bezproblémový servis a dokáže bez zprostředkovatelů vyhovět speciálním požadavkům zákazníků díky vlastnímu vývojovému týmu hardware i software.

Brailletech, s.r.o.

Firma Brailletech zastoupuje holandskou společnost ALVA (vývoj a výroba braillských řádků pro nevidomé) a americkou společnost GW MICRO (vývoj a dodavatel odečítacího programu obrazovky Window-Eyes, který je plně lokalizován pro české prostředí. Jako hlasovou syntézu používá program WinTalker Voice. Pokud chcete program Window-Eyes pořídit v celé sestavě, kontaktujte firmu Spektra nebo ACE Design .

MERIT (Jan Halousek - Technika pro nevidomé)

Nabídka techniky pro nevidomé, např: braillské tiskárny, materiál pro nadouvací grafiku odolný na mačkání, OBR - Optický Braillský Rozpoznávač, SW pro převod vytištěného Braillu na text, protihluková skříň Everest, vyvolávací zařízení pro nadouvací grafiku a materiál pro nadouvací grafiku.

Sagitta

Významný dodavatel optických pomůcek pro slabozraké a značkového zboží z oblasti optiky.

Celkem 11 článků
články: [1-10] [11]

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku