Helpnet / Vnitřní nemoci / Respirační nemoci a astma / Základní informace

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se ztíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest. Článek ze serveru Ordinace.cz.

Nakažlivost při nemocích dýchacích cest

Práce rozebírá velké množství publikovaných informací o nakažlivosti běžných nemocí dýchacích cest - na webu Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)

CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) je označení skupiny onemocnění plic a dýchacích cest, která se projevují zejména dušností a jsou spjata s obtížným vydechováním vzduchu z plic. CHOPN je zánětlivé onemocnění, jemuž často předchází dlouhodobé vdechování škodlivin, především cigaretového kouře. Nadměrné dráždění dýchacích cest těmito škodlivinami vede ke vzniku dlouhodobých zánětlivých změn, které se projevují nadměrnou tvorbou hlenů, otokem stěny průdušek a narušením struktury plicních sklípků. Všechny tyto změny vedou ve svém důsledku k postupnému zužování průdušek a k poškozování zdravých částí plic. Nemocní s CHOPN trpí kvůli trvalému zánětu nejčastěji dušností, kašlem a vykašláváním hlenů. Brožura obsahuje odpovědi na 27 nejaktuálnějších otázek týkajících se CHOPN.

Průduškové astma

Průduškové astma postihuje kolem šesti procent populace a může vzniknout v kterémkoliv věku. Zvýšené riziko je v rodinách, kde se vyskytují alergická onemocnění (alergická rýma, ekzém). Včasné odhalení otevírá cestu k účinné léčbě. V pořadu České televize z cyklu Diagnóza bude průvodcem po zjišťování diagnózy astmatu profesor MUDr.Václav Špičák z pražské nemocnice Na Bulovce.

Těžký akutní respirační syndrom (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS)

Informace pro zdravotníky na webu III. kliniky infekčních a tropických nemocí 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku