Helpnet / Vnitřní nemoci / Mozková mrtvice / Léčba, prevence

Kmenové buňky pro budoucí léčení mozkové mrtvice

Výzkumy vědců v Oddělení neurověd profesorky Evy Sykové v Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ukazují, že by tzv. indukované pluripotentní buňky mohly pomoci zachovat nebo zlepšit řadu funkcí mozku po mrtvici nebo úrazu. Jak v rozhovoru s Janou Olivovou říká doktorka Pavla Jendelová, vedoucí laboratoře tkáňových kultur a kmenových buněk, zatím pracují pouze s potkany.

Pacienti po mozkové příhodě a po úrazu hlavy

Mentální a pohybové obtíže způsobené mozkovou příhodou či úrazem hlavy jsou velmi individuální, nicméně mnoho pacientů má následně problémy v oblasti kognitivních funkcí, např. s pamětí, řečí, orientací či koncentrací. Rehabilitační pomůcka, kterou je 20 her HAPPYneuron Brain Jogging na CD, jim umožní účinně rehabilitovat doma a je pouze na nich, kolik času a energie rehabilitaci věnují.

Léčebné možnosti cévní mozkové příhody (CMP)

Ještě donedávna se CMP léčila pouze konzervativně, léčba se zaměřovala především na odstranění příznaků a následků (symptomatická léčba). Dnes už je známá i léčba příčinná. Původní pohled na CMP jako na záležitost fatální, neléčitelnou, se dramaticky změnil, a to díky změnám léčebných možností. Popisuje je příspěvek na webu Hledám zdraví.cz.

Desatero CMP

Deset krátkých textů věnovaných průběhu onemocnění a jeho léčbě napsaných v optimistickém duchu.

CI Therapy - Převratná novinka v rehabilitaci

CI Therapy / Constraint-Induced Movement  Therapy/ neboli nuceně navozená terapie je unikátní souhrn rehabilitačních technik, které výrazným způsobem redukují deficit poškozené končetiny v chronické fázi po cévní mozkové příhodě, u nemocných s roztroušenou sklerózou anebo stavů po traumatickém poškození mozku. Sanatoria Klimkovice jsou jediným pracovištěm certifikovaným Universitou Alabama ve střední Evropě, které tuto terapii nabízí.

Prevence mrtvice

Jednoduchý oční test pomáhá zachránit životy - slouží jako prevence mrtvice. Dle nové studie může měření oční pulsní amplitudy pomoci odhalit riziko mrtvice. Na webu Zrak.cz je rovněž přehled ordinací, které jsou vybaveny příslušným přístrojem.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku