Helpnet / Vnitřní nemoci / Epilepsie / Jak žít s epilepsií

Epilepsie u dětí

Pořad ČT z cyklu Diagnóza. Epilepsie patří k nejčastějším chronickým dětským onemocněním. Lékaři většinou dokáží díky špičkovým lékům udržet nemoc na uzdě. Tři malé pacientky, Veronika, Monika a Radunka, každá prožila své setkání s chorobou jinak. O boji s epilepsií i o metodách její diagnostiky a léčby podávají zprávu docent MUDr. Vladimír Komárek a MUDr. Pavel Kršek z fakultní nemocnice v Motole.

Jak žít s epilepsií

Při záchvatu se epileptikovi musí strčit něco mezi zuby, aby si neprokousl jazyk. Při záchvatu má postižený pěnu u úst a je agresivní. Víte, která obecně tradovaná tvrzení jsou pravda a která patří do oblasti zdravotních pohádek? Vysvětlení přináší příspěvek na serveru iDNES.cz.

Léčebná výživa při epilepsii

K léčbě všech forem epilepsie se používají léky, jež umožňují osmdesáti procentům všech postižených žít bez epileptických záchvatů. Některé z těchto léků nicméně mají vedlejší účinky, takže někteří lékaři doporučují doplnit léčbu odborně sestaveným jídelníčkem. Lehčí formy epilepsie lze zvládnout bez léků, s pravidelným denním režimem, dostatkem spánku a vhodným jídelníčkem s dostatkem všech živin, minerálů a vitamínů. Více informací o výživě přináší web Obezita.cz.

Epilepsie

Praktický popis epilepsie, provokačních faktorů, jednání při záchvatu, léčby, jaké práce by se měl epileptik vyvarovat.

Alkohol a epilepsie

Zneužívání alkoholu a výskyt epileptických záchvatů spolu nezřídka souvisejí. Toho si povšiml už Hippokrates a staří Římané (Hillbom a spol., 2003). Alkohol není jediná psychoaktivní látka, která může vyvolat epileptické záchvaty. Epileptické záchvaty se vyskytují i v odvykacím stavu po barbiturátech a po vysokých dávkách benzodiazepinů nebo při intoxikaci amfetaminy (pervitin) či kokainem. Vzhledem k rozšířenosti alkoholu jsou ale epileptické záchvaty související se zneužíváním jiných látek daleko méně časté. Více informací přináší web O životě.cz.

Epilepsií trpěli Caesar i Napoleon

Populární formou psaný článek Vendy Šebrlové o tom, jak se zachovat, dostane-li někdo v našem okolí epileptický záchvat. Umístěno na serveru Naše rodina.

Epileptický záchvat

Co dělat při malém a velkém epileptickém záchvatu radí web Zdravá výživa.

Epilepsie u dětí se řadí mezi nejčastější chronická onemocnění

Obšírný článek na webu Spektrum zdraví se zabývá epilepsií u dětí, která se liší od epilepsie u dospělých.

Epilepsie a řidičský průkaz

Posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel vydává posuzující lékař po zhodnocení zdravotního stavu zjištěného lékařskou prohlídkou a na základě prohlášení žadatele, předchozích záznamů ve zdravotnické dokumentaci a informací sdělených registrujícím praktickým lékařem. Příspěvek na stránkách firmy Desitin podrobně popisuje, za jakých okolností mohou či nemohou epileptici získat řidičský průkaz.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku