Helpnet / Vnitřní nemoci / Cystická fibróza / Základní informace

Cystická fibróza u dětí

Cystická fibróza se projevuje nejčastěji opakovanými infekcemi dýchacích cest, neprospíváním dítěte (špatným přibýváním na váze), dále vysokým obsahem solí v pot. Na webu Školáci.com se nacházejí informace o této nemoci, diagnostice, léčbě, výživě a dalších aspektech.

Cystická fibróza

Článek o cystické fibróze na webu společnosti Genomac International, kde je možné si rovnou objednat genetický test na cystickou fibrózu.

Cystická fibróza ? co to je a jak ji poznat?

Na stránkách Mimi klubu se zaobírají tím, jak poznat příznaky cystické fibrozy. Cystická fibróza je dědičné onemocnění, které postihuje dýchací a trávicí ústrojí, ale i některé další orgány. Její příznaky se zpravidla objeví již během prvních měsíců života. Projevuje se opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně poškozují plíce. Diagnostikovat cystickou fibrózu není obtížné a včasné zahájení péče může předejít zhoršení zdravotního stavu novorozence.

Cystická fibróza

Stránky Molekulární diagnostika podrobně popisují vyšetření na cystickou fibrózu, která provádí Laboratoř molekulární diganostiky ve Fakultní nemocnici Brno.

Co je to cystická fibróza

Stránky Centra prenatální diagnostiky se zabývají vyšetřením na cystickou fibrózu. Nejčastějšími důvody k vyšetření jsou v současné době podezření na klinické onemocnění, příbuzenský vztah rodičů, opakované potraty a léčená neplodnost.

Cystická fibróza II

Pořad České televize z cyklu Diagnóza věnovaný cystické fibróze je z roku 2010.

Cystická fibróza

Pořad České televize z cyklu Diagnóza věnovaný cystické fibróze je z roku 2002.  

Cystická fibróza

Příspěvek na webu Referáty - seminárky.cz se zabývá příznaky, komplikacemi, diagnostikou, léčbou cystické fibrózy a transplantací plic.

Cystická fibróza

Přehled pořadů Českého rozhlasu věnovaných cystické fibróze..

Co je cystická fibróza

Příspěvek na stránkách Klubu nemocných cystickou fibrózou popisuje tuto chorobu, jak se diagnostikuje a jak probíhá léčba.

Cystická fibróza plic

Článek na webu Doktorka.cz popisuje onemocnění, které způsobuje dýchací obtíže, poškození plic a nedostatečné vyživování organismu. Toto dědičně podmíněné onemocnění postihuje jedno z 2500 až 3000 narozených dětí. Každý pětadvacátý člověk je nepostiženým nositelem genu cystické fibrózy, každý šestistý pár má pětadvacetiprocentní naději, že se mu narodí takto handicapované dítě. První známkou může být výrazně slaný pot dítěte. Článek je doplněn komentáři čtenářů.

O cystické fibróze

Díl pořadu Tep 24 České televize věnovaný cystické fibróze.

Cystická fibróza: patogeneze a léčba

Odborný článek z časopisu Medicína č.10/2002 umístěný na serveru Zdravá rodina přináší základní informace o cystické fibróze.

Cystická fibróza

V České republice se každoročně narodí 35 - 40 dětí s touto nemocí. Zdaleka ne všichni nemocní se však diagnostikují a velká část žije pod jinou diagnózou a není správně léčena mnoho let, někdy celý život. CF postihuje s výjimkou centrálního nervového systému prakticky všechny systémy organizmu. Proto její sledování a léčení vyžaduje spolupráci mnoha odborníků. Mnoho našich lékařů je o podstatě nemoci, diagnostice, léčbě i prognóze mylně nebo nedostatečně informováno, což by měla napravit tato monografie, která se opírá o více než 40leté zkušenosti hlavní autorky Věry Vávrové a výsledky práce řady spolupracovníků. Publikace je určena širokému spektru lékařů, kteří se mohou s touto chorobou ve své praxi setkat. Je možné ji zakoupit v elektronické podobě na stránkách Alza.cz.

Cystická fibróza

Rozsáhlý příspěvek odborného charakteru s mnoha doplňujícími odkazy na webu Wikiskripta.eu.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku