Helpnet / Vnitřní nemoci / Celiakie / Jak žít s celiakií

Jak nakupovat bezlepkové potraviny

V rubrice věnované nakupování web Společnosti pro bezlepkovou dietu uvádí  seznam obchodů v  ČR, včetně internetových a lékáren, kde lze nakoupit bezlepkové výrobky. Dále uvádí  výrobky dostupné v supermarketech,  prohlášení výrobců a přehled testovaných výrobků.

Státní podpora občanům postiženým celiakií a fenylketonurií

Informace o adresné finanční pomoci, včetně tiskopisů, které je třeba vyplnit a nechat si potvrdit.  

Databáze testovaných bezlepkových výrobků

Detailní informace o bezlepkových výrobcích na webu Sdružení celiaků ČR. V dubnu 2007 obsahovala 1069 výrobků a 1254 vzorků.

Bezlepková dieta

Stránky věnované bezlepkové dietě uvádějí adresy výrobců a prodejen bezlepkových potravin a kuchařské recepty na bezlepkové potraviny.  

Vaření

Rady Společnosti pro bezlepkovou dietu obsahují základní informace pro kuchaře, rozsáhlý přehled receptů a informace o domácí automatické pekárně.

Pod pokličkou - I bez lepku je jídlo k snědku

Záznam pořadu ČT 1, který byl vysílán 4. dubna 2007.

Udělejte si test na celiakii sami

Článek na webu Celostní medicina.cz o testu, který je volně prodejný v lékárnách a prostřednictvím internetového obchodu.

TEST - Bezlepkové výrobky

Příspěvek na webu Q Magazin informuje o testování bezlepkových výrobků a je doplněn o databáze výrobků nevyhovujících pro bezlepkovou dietu a databáze výrobků vyhovujících - pekařských, masných a výrobků z obilí.

Bezlepkové výrobky - vyhovující

Databáze byla vytvořena na základě projektu Národní agentury pro zemědělský výzkum Ministerstva zemědělství ČR QD1023 „Analýza glutenu (lepku) a kvalita bezlepkových potravin a surovin“. Koordinátorem projektu byl Výzkumný ústav potravinářský Praha.  V databázi jsou výrobky uváděny abecedně podle obchodního názvu používaného výrobcem (dovozcem či distributorem). Databáze je průběžně doplňována (testováno v r. 2007, 2006, 2005, 2004, 2003 a 2002). Stránka obsahuje také odkaz na přehled nevyhovujících výrobků, kterých je však v databázi pouze několik.

Vyhláška č. 270/2006 Sb.

VYHLÁŠKA, kterou se stanoví částky, o které se pro účely sociální potřebnosti zvyšuje životní minimum osob, jejichž zdravotní stav vyžaduje zvýšené náklady na dietní stravování. U diety při onemocnění fenylketonurií se zvyšuje o 2000 Kč a u diety při onemocnění celiakicí o 2400 Kč.

Jak se to řekne...

Nesnáším lepek. To znamená, že nemohu jíst nebo pít cokoliv, co obsahuje pšenici, žito, ječmen a oves, např. mouku, kroupy, strouhanku, zahuštěné omáčky, smažená jídla. Byl bych vděčný, kdybyste toto mohli respektovat.
Překlad této pro celiaky důležité informace v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, portugalštině, italštině, švédštině a finštině se nachází na webu Sdružení celiaků ČR.

Jak přežít bezlepkovou dietu

Rady hlavně pro maminky bezlepkových dětí na webu Společnosti pro bezlepkovou dietu.

Bezlepková dieta

Informace o povolených a zakázaných potravinách, kódy přídatných látek označovaných písmenem "E", které neobsahují lepek.

Informace pro kuchaře

Základní informace o bezlepkové dietě pro restaurace, školy v přírodě a podobně - na webu Společnosti pro bezlepkovou dietu.

Recepty pro bezlepkovou dietu z pohanky

Polévky, přílohy, slané i sladké pokrmy z pohanky na webu Okenko.cz/celiakie.

Recepty-online.cz

Rubrika Bezlepková dieta na webu Recepty-online.cz obsahuje recepty pro celiaky.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku