Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí

Jedná se o pomalý degenerativní proces opotřebování kloubů postihující nejprve chrupavku, která postupně mizí a rozpadá se. Článek na webu Zdravě.cz popisuje příčiny, příznaky a léčbu.

Vývojová kyčelní dysplázie

Vývojová kyčelní dysplázie (VDK, anglicky developmental dysplasia of the hip – DDH, dříve nesprávně vrozená dysplázie kyčelní) je souvislá řada postižení od nejlehčích dysplázií až po těžké luxace kyčelního kloubu. Je zároveň predispozicí k sekundární koxartróze. Jde o nejčastější vrozenou vadu u dětí.  Více na stránkách wikiskripta.eu.

Vývojová dysplázie kyčelní

Vývojová kyčelní dysplázie, dříve nesprávně označovaná – vrozená dysplázie kyčelní, je souvislá řada postižení od nejlehčích dysplázií až po těžké luxace kyčelního kloubu. Je zároveň predispozicí k sekundární koxartróze. Článek je na výukovém portálu Wikiskripta, určeném studentům všeobecného a zubního lékařství.

Pes equinovaris congenitus

Pes equinovarus congenitus (PEC), neboli vrozená koňská noha vtočená je nejčastější pravou vrozenou vadou pohybového aparátu. Odkaz ukazuje snímky této vady, které se zobrazí ve vyhledávači Google.

Osteoartróza

Osteoartróza (OA), také artróza či osteoartritida, je nejčastější onemocnění kloubů. Postihuje asi 12 % populace. Prevalence stoupá s věkem, rentgenové změny typické pro OA nacházíme u téměř 70 % osob starších 65 let. Podrobný příspěvek je na Wikipedii.

Artróza kolenního kloubu

Záznam pořadu České televize z cyklu Diagnóza.

Osteoartróza

Degenerativní onemocnění osteoartróza. Na těchto stránkách najdete Popis choroby (s řadou rentgenových snímků) a její léčby - na webu 3. Lékařské fakulty UK.

Totální endoprotéza kolenního kloubu

Stránky rožnovské společnosti ORTHES se zabývají artrózou, procesem postupného úbytku a poškození kloubní chrupavky, totální endoprotézou kolenního kloubu i alternativami k její implantaci.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku