Postižení ze Stoda dostali v Holýšově další byt

5plus2.cz

Mentálně postižení s lehkou retardací se postupně z ústavů přemisťují do obcí a měst, kde žijí samostatně v bytech. Říká se tomu chráněné bydlení a postižení se díky němu začleňují do běžného života. V Holýšově už tímto způsobem žije pět lidí a teď přibydou další tři.  

HOLÝŠOV - 

V kuchyni bude klientům DOZP pomáhat asistent. Foto: Kristýna Bublová, 5plus2

Mimo jiné i pan Josef, který se tak dokonce vrátí do bytu, kde žil celý svůj život.

"Pan Josef se k nám dostal před čtyřmi lety, když mu zemřela matka a nikdo se o něj nemohl postarat. Má střední mentální retardaci. Nabízelo se, že byt, ve kterém se svou matkou celou dobu žil, odkoupí Plzeňský kraj a stane se z něj chráněné bydlení," vysvětluje ředitel DOZP Stod Radomír Bednář.

Byt 3+1 na sídlišti Pod Makovým vrchem tak prošel kompletní rekonstrukcí a do týdne se do něj budou moci noví obyvatelé nastěhovat. "Jsou tady tři samostatné pokoje, takže obyvatelé bytu budou mít své soukromí. Mluvili jsme i s lidmi v domě a s nastěhováním lehce postižených neměl nikdo problém," říká jednatel stavební společnosti, která rekonstrukci bytu prováděla, František Macháček. Pomoc asistenta se postupně omezuje

A jak takový samostatný život postižených vypadá? "Pochopitelně potřebují asistenta. Ze začátku na zhruba 25 hodin týdně. Přeci jen nevíme přesně, co s nimi ta svoboda udělá. Jinak ale kopírují všední den normálního člověka. Chodí do zaměstnání, odpoledne nakupují, vaří a mají vlastní aktivity," uvádí Bednář s tím, že podle jejich zkušeností se postupně pomoc asistenta omezuje pouze na šest až sedm hodin týdně. "Pořád potřebují pomáhat s velkými nákupy nebo s vařením na víkend."

Projekt chráněného bydlení v Holýšově je součástí Transformace DOZP Stod - I. etapa a je spolufinancován Evropskou unií. Jeho pokračování na sebe ale nenechává dlouho čekat. Právě v Holýšově totiž v nové obytné zóně Na Terasách vzniknou hned tři domy určené klientům DOZP Stod.

"Je to ale úplně něco jiného než chráněné bydlení. Bude to režim domova pro osoby se zdravotním postižením. Počítáme tam se čtyřiadvacetihodinovou podporou a non - stop službou," dodal ředitel DOZP Stod.

  URL| 

Komentáře k článku
:
:
:
RXQYR:

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku