Holešovice: bezbariérové zastávky

Česká televize 04.08.2014 18:24:02

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka:
V pražských Holešovicích si vozíčkáři a matky s kočárky si prosadili vybudování bezbariérových tramvajových zastávek. Úřady s nimi při opravě ulic původně nepočítaly. Vymlouvaly se na to, že bezbariérové zastávky zbrzdí provoz aut a zvýší se náklady na údržbu ulice a chodníků.

  

Luděk JÍRA, redaktor:
Půl roku obyvatelům Holešovic společně s vozíčkáři trvalo, než prolomili odpor úřadů, aby se zároveň s opravami ulic vybudovaly bezbariérové tramvajové zastávky.

Alžběta GRAGUŠOVÁ, obyvatelka Holešovic:
Nejsou ideální, hlavně když máte kočárek. Nastupuje se komplikovaně.

Stanislav KUBÍK, zástupce asociace paraplegiků, CZEPA:
Je to pro mě docela velký problém. Každá zastávka nemá nájezd na obrubník přístupný.

Luděk JÍRA, redaktor:
Jako v tomto případě, tramvaj ho dovezla na zastávku Tusarova. Bez cizí pomoci nemá šanci vysoký obrubník sjet. Realizaci bezbariérové zastávky tady na Ortenově náměstí úřady podmiňovaly vykácením lip. Nakonec se ale ukázalo, že tu stromy můžou zůstat. O kus dál v ulici Komunardů měl zase silniční úřad výhrady k bezbariérovým zastávkám kvůli omezení provozu aut.

Barbora LIŠKOVÁ, mluvčí, Technická správa komunikací:
Tento projekt se doupravil a na základě požadavku pracovní skupiny Praha bez bariér 3 zastávky jsou vídeňského typu a 2 zastávky budou mít rozšířený ostrůvek a bezbariérový nájezd.

Luděk JÍRA, redaktor:
Na podzim budou zastávky dokončené a nástup do tramvaje snazší.

Jiří PAŘÍZEK, radní pro dopravu, Magistrát hl. m. Prahy /TOP 09/:
Máme dál vytipované další přestupní uzly, například Výstaviště, kde bychom také chtěli odstraňovat bariéry.

Luděk JÍRA, redaktor:
Každé nové bezbariérové místo se objeví v aplikaci pro chytré mobilní telefony Vozejkmap, kterou paraplegik Stanislav Kubík vymyslel a vedle vozíčkářů ji čím dál častěji pracují také matky s kočárky. Luděk Jíra, Česká televize, Praha.  

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku