Svatoslava Klementová: Internet a můj handicap

Nejprve mi dovolte, abych se Vám v samém úvodu představila. Jmenuji se Svatoslava Klementová. Je mi 43 let a od narození jsem těžce tělesně postižena dětskou mozkovou obrnou – těžkou spastickou kvadruparézou a dysartrií.

V důsledku svého znevýhodnění jsem nucena používat celou řadu kompenzačních i technických pomůcek a nejrůznějšího elektronického vybavení.

Protože jsem se v chotěbořském stacionáři, který působí pod Fokusem Vysočina, dozvěděla, že byla vyhlášena tato soutěž na téma Jak pomáhá elektrotechnika jako je kupříkladu mobilní telefon nebo počítač a další zdravotně znevýhodněným lidem. Podělím se tedy s Vámi alespoň o některé doposud nabyté své zkušenosti.

K mému zajištění patří například digitální bezdrátový telefon KX -TG6412FX Panasonic, který mi slouží nejen k přivolání jakékoliv pomoci je – li tomu zapotřebí, tak i lékařské. A zároveň mi plně vyhovuje díky své vestavěné funkci INTERCOM, což má prakticky shodné využití jako bezdrátový zvonek. S nímž si pohodlně a naprosto prakticky v ten daný okamžik přivolám tu konkrétní pečující osobu, na jejíž přímé pomoci a asistenci, a to ve všech úkonech denní i noční potřeby, jsem plně závislá. A to rovněž proto, že vzhledem ke svému těžkému znevýhodnění musím nutně a trvalé používat invalidní mechanický nebo elektrický vozík.

Dalším mým velkým pomocníkem je rovněž mobilní telefon NOKIA, ten mi napomáhá především ke snadné a rychlé dostupnosti nejrůznějších informací, také ke komunikaci s přáteli a kamarády. Zatelefonováním nebo napsáním SMS zprávy, pokud jsem třeba s kolektivem lidí na různých kulturních a dalších akcích, mohu si přivolat asistenci a převoz doprovodného automobilu, tímto mám pocit, že jsem alespoň částečně samostatná a nezávislá.

Dále používám stabilně PC. Zde pracuji zájmově v různých programech. Např. Windows XP profesional. Potom také k svému rychlejšímu písemnému projevu ve značné míře využívám programu Open Office. 3.2 kancelářský balík kompatibilní s otevřeným standardizovaným formátem ODF. Rovněž používám hojnou měrou kompletní styk přes elektronickou poštu a z toho plynoucí psaní
e-mailů a to pro veškeré mé e–mailování s kamarády a přáteli.

Na té samé bázi i za těmito shodnými účely využívám také Facebook. Občas využívám i možnosti Skype, což je rovněž jeden z prostředků určený ke komunikaci, ovšem po předchozí domluvě. Následně mohu používat DVD Shrink pro snadné promítání filmů a CD disk pro přehrávání různé muziky, relaxace a autogenního tréninku. A samozřejmě k této výbavě patří i reproduktory.

Dále si pomocí internetu - na nejrůznějších webových stránkách vyhledávám celou řadu zajímavostí, potřebných a důležitých věcí, které jsou pro mne v té dané chvíli nezbytně důležité. Jednou z těchto oblastí je například hledání nových, kvalitních kompenzačních pomůcek, dále různé výukové
a vzdělávací programy a jiné a jiné potřebnosti. Pak také přes Youtube poslouchám nejrůznější druhy a žánry písniček od trampské muziky až po vážnou hudbu od našich i světových mistrů jako jsou Bedřich Smetana, Ludwig van Beethoven a mnozí další.

Jako další z možností využívám rovněž tiskárnu, kopírku a skener značky Canon MG2250, kterou se plně snažím využívat, a to ve všech jejich daných možnostech.

To by bylo asi tak vše, co jsem Vám k výše zadanému soutěžnímu tématu mohla a chtěla sdělit. Velice Vám děkuji za trpělivost a přečtení.

 

Komentáře k článku
:
:
:
RDFLM:

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku