Eliška Vyorálková: Já neslyšící seniorka a internet

Počítač není ještě v mnoha domácnostech neslyšících právě vítaný společník. Zvláště u seniorů. Nezabydlel se tam jako třeba TV. Neslyšící se ho bojí, že něco udělají špatně. Ani já jsem před léty nebyla výjimkou. Zpočátku jsem měla problémy s ovládáním myší, mnoha věcem jsem nerozuměla, byly pro mě nepřehlédnutelné. Nakonec jsem zjistila, že jsou to všechno postupně překonatelné problémy počátečních potíží. Nevzdávala jsem se a na počítač nezanevřela. Stal se pro mě později díky připojení na internet nepostrádatelný pomocník, společník i bavič.

Na internetu najdu mnoho užitečných informací a zároveň mi slouží také k pobavení, když je mi nějak těžko. Tak jsem našla také kouzlo internetu, objevila i hodně jiných stránek věnovaných nejen neslyšícím, ale všem sluchově postiženým. Docela ráda zabloudím na stránky věnovaným seniorům, dětem, ženám…Díky internetu jsem v kontaktu s celou rodinou, která je slyšící.
Chtěla bych jen připomenout, že učit se není jen záležitost slyšících. Vzdělávání se patří ke každému věku bez ohledu na nějaký handicap a zdravotní stav a zvlášť pro neslyšící by to mělo být nezbytností, když jsou ochuzení o sluch, kterým proudí cca 80 % informací. A právě internet je mi v tom velkým pomocníkem. Pro mě je učení důležité k udržení dobré duševní kondice a také mít rozhled na úrovni slyšících.
Jen mě mrzí, že na internetu není věnován dostatek prostoru ke vzdělávání výhradně neslyšícím. Uvítala bych třeba stránku: „Víš si rady s češtinou“; „Jaký význam má to slovo?“; „Co znamená ta fráze“; a další a to srozumitelnými jednoduchými slovy a větami. Protože si myslím, že by to pomohlo i cizincům. Ale to už odbíhám…

Komentáře k článku
:
:
:
WGTAE:

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku