Filip Hlaváček: Internet a můj handicap

Využití internetu závisí na tom, jestli patříte mezi takzvané,, konzumní" uživatele, kteří využívají internet pro zábavu, nebo jestli jste členem klubu ,,internetových pracantů", kteří internet potřebují ke svojí obživě.

Vozíčkáři nebo obecně méně pohyblivý však přidali internetu ještě třetí funkci, a ta má pracovní název ,,mobilní". Pohyblivost lidí upoutaných v pojízdném křesle je, ať už si to přiznáme nebo ne, nižší a v Praze ještě dvakrát tolik, než- li ve nejvyspělejších zemích. A právě internet, ale taky třeba mobilní telefon můžou v některých situacích mobilitu nahradit. Samozřejmě to lze pochopit i tak, že když se nejsme schopni, nebo spíše nechceme, přemístit do kuchyně, tak raději zvednete telefon a objednáme si pizzu. Já teď ale spíše myslím obíhání všech institucí, zajímavých míst, přátel atd. Čímž nechci říci, že zavolat nebo poslat e-mail místo osobní návštěvy například úřadu je výsadou pouze handicapovaných. Zatímco nehandicapování však tuto možnost moderní doby využívají víceméně z pohodlnosti, pro handicapované, kteří nedisponují osobním asistentem, či vrtulníkem, je to dost často nutností. A koneckonců i ten vrtulník si musíte něčím zavolat.
Na začátku jsem psal o dvou základních funkcích internetu způsobem, který možná mohl u někoho evokovat, že jsou tyto funkce pro handicapovanou osobu nepodstatné. Je tomu ale právě naopak. Někteří lidé s handicapem mají problém s využitím svého volného času, a to i přesto, že nabídka organizací zabývající se tímto odvětvím neustále roste a snaha některých lidí o zapojení lidí s handicapem do běžných aktivit je čím dál tím větší. I přesto je ale zákoutí internetu kdykoliv připraveno posloužit k navazování nových známostí, nebo jenom k zabavení se při dlouhých večerech.
Ještě větší roli však hraje internet u vozíčkářů, kteří by se rádi aktivně zapojili do života, myšleno ti, co se chtějí něco naučit nebo sehnat nějaké zaměstnání. O tom, jak je dnes internet pro studenty nepostradatelný jako největší zdroj informací na světě v čele s největšími pomocníky studenta, hodným strýčkem Googlem a ještě hodnější tetou Wikipedií, vám říkat nebudu, protože to už je víceméně známá věc. Stejně důležitou roli, nebo možná i větší, ale hraje internet v zaměstnání. Asi málokterý handicapovaný člověk může vykonávat práci horníka, či řidiče kamionu. Takže pokud si nehodlá nalepit na čelo reklamu, tak může počítat s tím, že nikde jinde, než-li v kanceláři neskončí. A když už skončíte v kanceláři, tak používání internetu bude nedílnou součástí vašeho pracovního dne. Už jenom kvůli těm bezva on-line hrám.
Ať už na svět pohlížíte s kolečkového křesla, úrovně očí, vrtulníku nebo čehokoliv jiného, jste přímo či nepřímo uživatelem komunikačních technologií a prosperujete z nich. I když si to nechce hodně lidí připustit a neustále se snaží dokázat svojí nezávislost na internetu, telefonu a dalších vynálezech ulehčujících život, nikdy se jim to nepodaří. A to ani kdyby se přestěhovali doprostřed pralesa a místo e-mailů a sms zpráv posílali poštovního holuba. Neuvědomují si totiž že spousta věcí, které v běžném životě používají, by bez internetu či telefonu nefungovala a možná ani nevznikla. Lidstvo si díky pokroku vytvořilo na komunikačních technologiích určitou závislost a já si myslím, že trvalé zrušení komunikačních technologií by mělo na lidi stejně ekonomicky ničivý dopad, jako celosvětové zemětřesení.
A handicapovaní? Ti přidali internetu a mobilu jen pár dalších funkcí a důvodů, proč bychom si měli těchto technologií vážit, navíc.

Komentáře k článku
:
:
:
PRPKH:

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku