Marcela Peterková: Internet a můj handicap

Na poslední chvíli jsem se rozhodla, že i já napíšu příspěvek do 5.ročníku této literární soutěže. Patřím mezi hluchoslepé osoby a jsem klientkou o.s. Lorm.Toto sdružení vyhlásilo v r. 2008 literární a výtvarnou soutěž na téma přátelství. Jako motto byl zvolen citát hluchoslepé spisovatelky Zuzany Kellerové „V úplné tmě a tichu, které mě oddělují od světa, mi ze všeho nejvíc chybí přátelský zvuk lidského hlasu. Slepota odděluje člověka od věcí, hluchota od lidí.“ Tento citát mě zaujal, ta poslední věta, to mohu potvrdit. Ač nejsem úplně slepá ani úplně hluchá, můj duální smyslový handicap způsobuje kromě jiného potíže při komunikaci a také přístupu k informacím.

Již delší dobu jsem uvažovala, že požádám o poskytnutí příspěvku na kompenzační pomůcku tj. počítač vybavený programy, které mi pomohou při mém postižení.

Navštěvovala jsem kurz práce s počítačem pořádaný Tyflokabinetem, kde jsem se naučila pracovat s textovým editorem Word.
 
Ale ze všeho nejvíce jsem se těšila na internet. Na kurzu jsem si založila e-mailovou adresu, ale co je mi to platné, když se nemohu každý den podívat, kdo mi píše.
 
A tak padlo rozhodnutí, že chci mít internet doma. Přiznám se, že od rozhodnutí k realizaci uplynulo hodně vody.
 
A jak si myslím, že mi internet pomůže při mém postižení? Já bych udělala asi takové pořadí:
1. Komunikace s přáteli.
2. Získávání informací.
3. Internetové bankovnictví.
4. Komunikace s úřady.
5. Nákupy zboží.
A tento výčet by mohl pokračovat.
 
Na komunikaci s přáteli se těším nejvíce. Mám přátele mezi zdravými, nevidomými i hluchoslepými lidmi. Ne všichni mají dostatek času, aby mě navštěvovali, ale přes e-mail můžeme komunikovat denně. Mám i kamarádku-cestovatelku, a tak budu vědět, kde právě je a dozvím se i více informací o zemi, kde právě je.
 
Několika kliknutími si ověřím stav mého účtu, vyplním dotazník, „doběhnu na úřad“, vyplním přihlášku na pobyt o.s. Lorm.
 
Právě včera jsem obdržela rozhodnutí o přiznání příspěvku na PC. Měla jsem radost, že se díky „zázraku zvaném internet“ stanu samostatnější a třeba i chytřejší. Ale o tom napíšu až za rok.
 
PS. Děkuji všem, kteří mi pomohli při získání PC.
O.s. Lorm za doprovod k oční lékařce, doporučení pro sociální odbor, kde byla podána žádost o pomůcku.
Tyflokabinetu Č. Budějovice za proškolení a výběr vhodných programů a PC sestavy.
Sociálnímu odboru Magistrátu města Č. Budějovice za vstřícné a milé jednání.
 
 
Komentáře k článku
:
:
:
NYQQT:

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku