Helpnet / INSPO / Internet a můj handicap - 2008

Již počtvrté vyhlásila občanská sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO literární soutěž Internet a můj handicap, do které došlo tentokrát rekordních 42 příspěvků. Porota ve složení Jana Vejsadová (Mnémé), Richard Navrátil (Křižovatka.cz), Karel Ryšavý (Bez bariér.cz), Dana Mošnerová a Pavlína Houdková (Alfa Human Service), Pavel Veselský (InternetPoradna.cz), Miloš Pelikán (Vozíčkář), Martin Králíček (Můžeš) a Jaroslav Winter (BMI sdružení) dospěla k následujícímu pořadí:

1.         Pavel Hejhal: Internet otevírá nové možnosti
2.         Jaroslav Čajka: Drama prosincové noc
3.         Renata Kittnerová: Internet a můj handicap
4.- 6.    Martin Veselý: Internet a můj handicap
             Naděžda Štefflová: Internet z Barrandova
             Miroslav Šubrt: Internet a můj handicap 
7.          Josef Fučík: Internet a můj handicap
8.- 9.     Kamil Štabla: Internet a můj handicap
             Roman Pišný: Propadák pondělní reality show
10.        Lukáš Otáhal: Internet a můj handicap
11.        Karel Funk: Internet a duševní i tělesná (ne)rovnováha
12.- 14. Marta Bednářová: Internet a můj handicap
             Dobroslav Möhwald: Pohádka o Internetu
             Jaromír Komorous: Parťák, co mě honí z domu
15.         Pavla Kmeťová: Internet a můj handicap
16.- 18. Marta Štablová: Zrada nebo výzva?
             Jaroslav Malinský: Search: Parajarda
             Božena Šimková: Síť na síti
19.- 21. Libuše Petrašová: Internet je pomocník pro každej den
             Leoš Lacina: Můj handicap a Internet
             Jarmila Vojtěchová: Jsem převážně bezmocná, ale mám internet

Kromě toho udělila redakce časopisu Můžeš zvláštní cenu (LCD monitor of firmy Elektro partner) Janě Hodkové, jejíž hrdinský čin popsal ve svém příspěvku Drama prosincové noci Jaroslav Čejka. Dále udělila zvláštní cenu (DVD přehrávač) redakce časopisu Vozíčkář, a to Karlu Funkovi za příspěvek Internet a duševní i tělesná (ne)rovnováha. Ceny pro vítěze věnovaly společnosti Reader´s Digest Výběr, Elektro expert,  AutoCont, expert ČR, UMÚN, Telefónica O2, Burda Communications a Zoner Press.
Soutěžícím autorům, kteří se nemohli zúčastnit vyhlášení výsledků na konferenci INSPO, budou zaslány ceny poštou. Všech 42 soutěžních prací bude na tomto místě postupně zveřejněno.
 
 
Celkem 42 článků
články: [1-21] [22-42]

Božena Gogoľáková: Pomoc postihnutým

Příspěvek nevidomé autorky ze Slovenska dokazuje, že soutěž Internet a můj handicap už překročila domácí hranice.

Miroslav Cipra: Napsal slepej "Indián"

Slepej "Indián" ve verších popsal, jak mu verše a internet pomohly najít jeho Květu.

Denisa Dziaková: Internet a můj handicap

A hned vzápětí příspěvek nejkratší. Zato než se nevidomá Denisa naučila ovládat počítač, dalo jí to hodně práce, ale STÁLO TO ZA TO!

Marie Vrublová: I když sedím na židli, jde to…

Pokud někomu neslouží nohy, ať si uvědomí, že má ještě hlavu. Jen nesedět s rukama v klíně - apeluje Marie Vrublová.

Lada Holečková: Pomohl mi ze dna...

Krom mých nejbližších byl počítač tím, kdo mě vytáhl z laxnosti, z psychického dna, neschopnosti žít, končí svůj příběh, který začal v jejích 13 letech, Lada Holečková.

Ivana Nováková: Internet a můj handicap

S handicapem žiju odjakživa. Sedíce před počítačem, skoro jakoby nebyl - zamýšlí se nad rolí internetu ve svém životě Ivana Nováková.

Ladislav Kratochvíl: Jak mi internet pomáhá...

Schválně si někdy zkuste domluvit vyřízení ztraceného občanského průkazu bez možnosti slyšet a zatelefonovat si, navádí čtenáře neslyšící Kráťa, tvůrce webových stránek www.kochlear.cz.

Ján Pochanič: Internetová Marienka

Moderní pohádku poslal až z východního Slovenska Ján Pochanič.

Pavel Pudil: Já a kamarád internet

Už od roku 1992 využíval bbs Braillnet, později získal počítač Eureka, pak díky znalosti angličtiny byl u navazování mezinárodních kontaktů českého showdownu (aplikovaný stolní tenis pro nevidomé). Učí se velštinu přes internet – přihlásil se do online kurzu na velšskou univerzitu v Lampeteru. Sní o tom, že přeloží knihu v tomto keltském jazyku.

Michal Pospíšil: Internet a můj handicap

Větší bariérou než vozík je pro něho nestandarní možnost se domluvit. Trvá mu, než srozumitelně vyjádří svoji myšlenku, má na vozíku připevněnou komunikační tabulku s abecedou. Proto pro něho je internet báječný, poskytuje mu kontakt s bývalými spolužáky, využívá chat. Používá i-bankovnictví, nakupuje, vše potřebné si vyřídí z domova.

Petr Vaculík: Možnosti internetu

Ve 27 letech se ocitl v invalidním důchodě. Nedovedl si představit, jak dál žít s roztroušenou sklerózou. Objevil internet – info o nemoci, chat o zkušenostech s léčbou, e-mailová komunikace, telefonování přes internet, nákupy, bankovnictví, chválí možnost stáhnout si dokumenty z úředních stránek.

Bohuslava Sokolová: Počítač a já

Účetnictví je jedno z mála povolání, které může vykonávat doma, aniž by svoje nemocné končetiny musela namáhat každý den cestou do zaměstnání. Může využít své vzdělání a ještě pomáhat druhým. Ale využívá internet ještě k ledačemus dalšímu. 

Kristýna Salášková: Internet - mé (naše) okno do světa

Znáte Klub SMS - sdružení mladých sklerotiků? Kristýně hodně pomáhá - jeho členové se podporují, radí, sledují novinky po internetu, ale scházejí se i na společných akcích.

Lucie Vláčilová: Internet a můj handicap

Co jiným normálně trvá hodinu, jí zabere tři hodiny, proto počítač moc nemilovala. Teprve s připojením k internetu se její averze odstranila, začalo ji to bavit a všechno možné zkouší. Nakupuje, používá e-banking, v jejich městě není žádná bezbariérová banka, proto uvítala tuto možnost.

Milada Janatková: Internet a můj handicap

Od šedesáti let ztrácí postupně zrak, takže nyní má už 18 let glaukom. Nápisy nepřečte vůbec a na čtení zblízka potřebuje silnou lupu, která 9x zvětšuje. Přesto je její příspěvek plný optimismu.

Pavel Hejhal: Internet otevírá nové možnosti

Chtěl bych vám vyprávět, co všechno mě v životě dosud potkalo. Jmenuji se Pavel Hejhal a je mi 24 let. V současné době jsem pentaplegik. Od tetraplegiků, kteří mají ochrnuté ruce i nohy, se liším tím, že já mám ještě ochrnutou bránici a musím být napojen na plicní ventilátor. Ale vezměme to pěkně od začátku.

Jaroslav Čajka: Drama prosincové noci

Nevidomý autor líčí dramatický příběh své známé, v němž internet pomohl při záchraně života. Protagonistka tohoto příběhu Jana Hodková převzala na konferenci INSPO při vyhlášení výsledků zvláštní cenu časopisu Můžeš.

Renata Kittnerová: Internet a můj handicap

Internet se stává mou spojkou mezi domovem a prací ve dnech, kdy napadne sníh, nebo když se z chodníků stává ledové zrcadlo a podkluzuje vozík - toť jeden z řady obrazů, který přinesl autorce v soutěži třetí místo.

Martin Veselý: Internet a můj handicap

Nevidomý autor dal svému příspěvku podtitul Satirický fejeton bez autobiografických prvků čili zobecnění zkušeností zrakově postižených a obsadil čtvrté místo.

Naděžda Štefflová: Internet z Barrandova

O Barrandovu sice v příspěvku autorky žijící s roztroušenou sklerózou není ani zmínka, patrně jím však měla na mysli, že její životní internetový příběh by stál za zfilmování. Ostatně posuďte sami.

Miroslav Šubrt: Internet a můj handicap

Ve svých 63 letech žiji takový život, jaký si představuji mít - a nic na tom nezmění ani moje Parkinsonova nemoc...Nedlouhá, ale procítěná óda na internet přinesla autorovi jedno ze čtvrtých míst.
Celkem 42 článků
články: [1-21] [22-42]

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku