Helpnet / Bariéry / Turistické trasy pro imobilní

Na vozíčku po Šumavě

Na webu Správy národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava je popis pěti turistických tras sestaven tak, aby pomohl a dodal odvahy k návštěvě Šumavy vozíčkářům, ale třeba také rodinám s dětskými kočárky. Jednoduchý klasifikační systém charakterizuje kvalitu povrchu a výškový gradient cest.

Krkonoše bez bariér

Cílem projektu Správy Krkonošského národního parku je prezentovat trasy v Krkonoších vhodné pro lidi na vozíku, s berlemi, seniory a rodiny s kočárkem. Prvních 10 tras bylo vytipováno, vyzkoušeno ve spolupráci s Klubem vozíčkářů Trutnov, popsáno ve zvláštní brožuře a uvedeno na mapovém serveru Správy KRNAP. Další informace o těchto trasách zpracovala partnerská společnost No Limits a prezentovala na domovských stránkách Krkonoše – Svazek měst a obcí.

S vozíkem na cestách

Stránky projektu Svazu paraplegiků S vozíkem na cestách nabízejí databázi bezbariérového ubytování, tipy na výlety, doporučené turistické trasy.

České Švýcarsko pro vozíčkáře

Pět turistiských tras v Českém Švýcarsku pro osoby upoutané na invalidní vozík doporučují webové stránky obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Český ráj pro hendikepované

Cílem stránek je zpřístupnit lokality CHKO Český ráj hendikepovaným občanům, zejména vozíčkářům. Stránky obsahují mapy, fotografie, popis tras, důležité informace. Bohužel jsou optimalizovány pouze pro Internet Explorer, ostatní prohlížeče mají s jejich zobrazením problémy.

Průvodce po Česku

Turistický průvodce po celé republice, u někerých objektů obsahuje i popis přístupnosti pro vozíčkáře.

Vysočinou na vozíku

Stránky jsou soukromou iniciativou vozíčkáře Jindřicha Jonáka přiblížit lidem odkázaným na invalidní vozík místa, objekty na Vysočině se zaměřením na přístupnost. Popisují zajímavá místa na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku, Pelhřimovsku, Třebíčsku a Žďársku.

Jizerské hory na vozíčku

Stránky vytvořila obecně prospěšná společnost Mobilita. Při vytýčení osmi tras jí byla  prvotním vodítkem mapa Jizerských hor vydaná společností Geodézie a.s. ve spolupráci se známým libereckým vozíčkářem, sportovcem Jiřím Jiroudkem.

Šumava pro všechny

Brožura Šumava pro všechny vznikla v rámci projektu „Šumava bez bariér - základy sociální turistiky v prostoru české a bavorské strany Šumavy“ podpořeného z Cíle 3 programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko. Jeho cílem je  zpřístupnit Šumavu pro zdravotně postižené občany a zodpovědět na otázky týkající se přístupnosti restauračního či ubytovacího zařízení z pohledu osoby se zdravotním omezením a umožnit tak této skupině poznávat krásy Šumavy. Pilotně byl projekt zaměřen na zmapování restauračních a ubytovacích zařízení v obcích Borová Lada, Kubova Huť, Horní Vltavice, Lenora, Strážný, Stožec, Philippsreut, Haidmühle a Mauth. Hodnocena byla zejména dopravní dostupnost restauračních a ubytovacích zařízení, vnitřní bezbariérovost objektu, připravenost obsluhy na klientelu se zdravotním omezením, ale i další nezbytná kritéria.

Trasy pro vozíčkáře

Klub aktivních vozíčkářů nabízí na svých stránkách popis čtyř tras pro vozíčkáře v Jizerských horách i s mapami (Bedřichov - k Černé Nise a zpět, Oldřichovské sedlo - Viničná stezka, Promenádní cesta - Jizerka, Smědava - Smědavská hora).

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku