Neziskovky v burze filantropie vybojovaly bagr i dvojkolo

Šest finálových projektů neziskových organizací z Pardubického kraje se utkalo o přízeň dárců při akci inspirované televizním „Dnem D“. Celkem se jim podařilo získat více než 285 tisíc korun.

Dramatické „souboje“ finalistů burzy filantropie zažil ve středu 5. června 2013 sál Jana Kašpara v sídle Pardubického kraje. V přátelské atmosféře se šest finálových projektů neziskových organizací utkalo o přízeň dárců při akci inspirované televizním „Dnem D“. Celkem se jim podařilo získat více než 285 tisíc korun.

     „Tato burza filantropie předčila všechny předchozí,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor. „Směs uvolněné atmosféry a napětí vybičovala zástupce z řad neziskových organizací k výborným výkonům při prezentacích jejich projektů. Rozhodování dárců tak bylo velmi těžké,“ dodal Šotola. Peníze do burzy filantropie věnovali zástupci firem a veřejné správy v Pardubickém kraji. Mezi donátory se letos premiérově objevil i nadační fond a advokátní firma.

     Speciální brýle simulující slepotu nebo zrakovou vadu rozdalo dárcům Tyflocentrum, o. p. s., které usilovalo o peníze na dvojkolo pro cyklovyjížďky pro lidi se zrakovým postižením „Prezentace Tyflocentra se mi líbila pro svou interaktivitu, ale i proto, že má přidanou hodnotu. Dvojkolo využijí zrakově postižení nejen na výlety do přírody, ale také jako osvětový prostředek směrem k veřejnosti a při zapojení dobrovolníků,“ ocenil prezentaci Tyflocentra radní Šotola. Nakonec se podařilo Tyflocentru, o. p. s., získat 39 tisíc korun.

     Rodinné centrum Kašpárek bojovalo o přízeň dárců s projektem zapojení seniorů do komunitního života. Dárci se jej rozhodli podpořit nejen finančně, ale také nabídkou vlastních lektorů, výukových prostor či nabídkou půjčení skákacího hradu pro akce pro děti. Známý pardubický výrobce perníků Pavel Janoš nabídl uspořádání přednášek o historii a výrobě slavné medové pochoutky. Celkem se podařilo získat Kašpárku 47 tisíc korun.

     Ještě o tisíc korun víc vybojoval projekt „Jedlého lesa“ sdružení Apolenka - hiporehabilitace, tedy založení permakulturní zahrady v návaznosti na ohrady se zvířaty. Dárci k finanční pomoci připojili i nabídku dobrovolnické práce – přislíbili vlastnoruční pomoc se sázením stromů a rostlin a také zapůjčení bagru.

     Celých 33 tisíc korun slíbili dárci na záchranu a renovaci skříně motorového vozu M120.206, kterou plánuje Pardubický spolek železniční dopravy. Pavel Šotola za kraj přislíbil podporu 10 000 korun: „Na to, že pracujete zcela dobrovolně, toho děláte opravdu hodně a máte za sebou obrovský kus práce,“ komentoval vynaložené úsilí spolku Pavel Šotola.

     Podobnou částku, 31 tisíc korun, budou moct využít v Centru Don Bosco Salesiánském klubu mládeže, a to na projekt Šance pro dva kamarády. Ten pomůže mladým lidem vyrůstajícím v ústavní výchově se začleněním do společnosti a samostatného života.

     Pardubický kraj spolu s Elektrárnami Opatovice udělil divokou kartu Burzy filantropie v celkové hodnotě 75 tisíc korun celokrajskému projektu Euroklíč, díky kterému se zdravotně postižení lidé a rodiny s malými dětmi mohou snadno dostat k výtahům, plošinám i sociálním zařízením na nádražích, veřejných budovách apod.; divoká karta v hodnotě 25 tisíc korun byla udělena také firmou eBrána na výrobu nových webových stránek Pardubické pobočky Klokánek.

     „Z průběhu první letošní burzy filantropie jsem maximálně nadšená. Věřím, že i další burzy budou v podobném duchu a povedou se také na jedničku,“ konstatovala Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP).

     Pardubická burza filantropie je první z letošních šesti, které pořádá KONEP ve spolupráci s Pardubickým krajem. Další kolo burzy filantropie se uskuteční v pondělí 10. června v Chrudimi, další pak budou ve Svitavách, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Letohradu. Loni se burzy filantropie konaly v Pardubickém kraji čtyřikrát a podpořeno při nich bylo 22 neziskových projektů v hodnotě přesahující 900 tisíc korun.

     Seznam donátorů (jméno a příjmení - společnost):

     Jindřich Tauber - Náměstek primátorky Pardubic

     Pavel Šotola - Radní Pardubického kraje

     Petr Zadák - Elektrárny Opatovice, a. s.

     Pavel Janoš - Pardubický perník Janoš

     Petr Severa - Era – poštovní spořitelna

     Jana Rydlová - Nadační fond J&T

     Radek Kopal - AVE CZ, s. r. o.

     Vítězslav Paděra - Advokátní kancelář Paděra

     Jiří Janků - eBrána s. r. o.

Zdroj: Pardubický kraj

Komentáře k článku
:
:
:
CHLWY:

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku