Helpnet / Aktuálně

Přijďte i vy podpořit roličkou od toaletního papíru Světový den Crohnovy nemoci

Evropská federace sdružení pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu vyhlásila 19. květen za Světový den idiopatických střevních zánětů. V České republice se k projektu připojilo Občanské sdružení pacientů s idiopatickými střevními záněty, které organizuje oslavu u příležitosti konání prvního ročníku. Přijďte podpořit pacienty v sobotu 25. května od 13 hodin na pražskou Ladronku! Právě zde se pokusí sdružení pacienti v rámci zábavného happeningu navléknout nejdelšího „hada“ z ruliček od toaletního papíru. Hada, který symbolizuje potíže, se kterými se musí pacienti denně potýkat. Hada, který beze slov, jednoduše a vtipně poukáže na závažnost jejich onemocnění.

V rámci zábavného odpoledne, které pro vás připravili pacienti IBD, bude vyhlášena také „Nejlepší IBD sestra roku“. Vstupenkou je nejméně jedna rulička od toaletního papíru!
 
V České republice je téměř 40 000 pacientů se zánětlivým střevním onemocněním, které nejčastěji postihuje mladé lidi v rané dospělosti mezi 20. až 30. rokem života. Mezi IBD se řadí Crohnova choroba a ulcerózníkolitida. Pacienti trpí urputnými průjmy (někdy až 30 vodnatých stolic denně), bolestmi břicha, únavou, teplotamia podvýživou. Jedná se o závažné chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které má významný a negativní vliv na kvalitu života postižených jedinců a to ve všech sférách jejich života.
 
Nárůst zánětlivých onemocnění netrápí pouze Českou republiku, ale celou Evropu. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) trpí Crohnovou chorobou v České republice 17 783 pacientů, což je proti roku 2005 nárůst o 44% a ulcerózní kolitidou 22 134 pacientů, což znamená nárůst od stejného data o 20%.
 

Více informací najdete v dokumentu v příloze.

Hana Potměšilová

Soubor ke stažení: Světový den Crohnovy nemoci
kategorie: Aktuálně, RSS
Komentáře k článku
:
:
:
FMEQW:
Od: Alice
Datum: 16.5.2013 12:29:24
místo ruliček papíru doporučuji happening a následně boj za více veřejných záchodků

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku