Helpnet / Aktuálně

INSPO 2013: Moderní technologie ulehčují život lidem se zdravotním postižením

Co nového umožní lidem se zdravotním hendikepem informační a komunikační technologie? Se záměrem dozvědět se odpovědi na tuto otázku přijelo v sobotu 16. března do Kongresového centra Praha 278 účastníků konference INSPO. Přesvědčili se, že za uplynulý rok vznikla řada nových aplikací, programů, projektů, díky kterým se zlepší kvalita života lidem s nejrůznějším zdravotním postižením.

Například nevidomé uživatele mobilních telefonů zaujalo hlasové vyhledávání v jízdních řádech, které vyvíjejí na pražském ČVUT. Neslyšícím pacientům všech okresních a šesti pražských nemocnic by měl pomoci odstranit komunikační bariéru pomocí on-line tlumočení do znakového jazyka projekt APPN – Agentury pro neslyšící, díky kterému budou nemocnice vybaveny tablety nebo videotelefony, na kterých se bude tlumočení do znakového jazyka zobrazovat.

Ing. Zdeněk Bumbálek ze společnosti Transkript online vyzval ohluchlé dobrovolníky k testování právě vyvinuté aplikace eScribeDroid, která umožní zobrazení on-line přepisu mluvené řeči na tabletu. Telefónica, která byla hlavní partnerem konference INSPO, rozšířila nedávno svoji službu Hovor pro neslyšící, jejíž bezplatná linka obsloužila vloni již 25 800 požadavků, o službu O2 hovor pro neslyšící do zahraničí.
Další partner konference – portál Práce.cz – seznámil účastníky s novými možnostmi, které nabízí lidem se zdravotním postižením při hledání zaměstnání internet.

Na konferenci zaznělo 24 přednášek a byly vyhlášeny výsledky literární soutěže Internet a můj handicap, do které došlo 44 příspěvků. Vítězem 9. ročníku se stal Michael Vidura před Ivanem Jerglem a Ladislavou Pořízkovou, všichni tři z různých pohledů popsali, jak jim při jejich tělesném postižení internet umožňuje zažívat věci, které by pro ně dříve byly nemožné.

Pořadatelem již 13. ročníku konference INSPO bylo BMI sdružení s pomocí Křižovatky.cz. Generálním partnerem byla Telefónica Czech Republic, partnery  AutoCont CZ a portál Práce.cz, dále konferenci podpořily Kongresové centrum Praha a Guarant International, ceny pro účastníky literární soutěže věnovaly Telefónica, AutoCont CZ, Car Club, 100Mega, Zoner Software, Okamžik, Portál, Zoner Press a Digitální studio (www.tisk-fotografie.cz).
 
Přednesené prezentace, příspěvky ze sborníku konference i všechny literární práce ze soutěže Internet a můj handicap budou v příštích dnech zveřejněny na www.helpnet.cz/inspo.

(wr)

kategorie: Aktuálně, RSS
Komentáře k článku
:
:
:
IWTUT:
Od: Honza
Datum: 21.3.2013 10:04:23
Je to krásný projekt - ale co to připojení on-line? To taky budeme mít my, co komunikujem česky a s přepisem snad taky zadara? Když tlumočník ZJ zadara, tak my připojení on-line taky!
Datum: 18.3.2013 22:41:12
Projekt APPN v nemocnicích počítá s tím, že po zavedení on-line tlumočení do znakového jazyka by se systém mohl používat v další fázi i k on-line přepisu pro ohluchlé a těžce nedoslýchavé pacienty.
Od: Honza
Datum: 18.3.2013 17:46:20
Už se tetelím radostí, jsem nedočkavý využít slibovaný......... dokončení aplikace pro tablety, která umožní využití online přepisu mluvené řeči na jakémkoliv místě v ČR,.......na jakýmkoliv nádraží při tlampačovým hlášení pohybů vlaků! To bude supr!
Od: Martin
Datum: 18.3.2013 16:20:11
Na tu druhou a daleko větší polovinu sluchově postižených osob (neznakujících) se zaměřuje firma Transkript online s.r.o., která v současné době poskytuje online přepisovací služby v Era Poštovní spořitelně a na 12 prodejnách Vodafone s tím, že v nejbližší době se chystá dokončení aplikace pro tablety, která umožní využití online přepisu mluvené řeči na jakémkoliv místě v ČR, tedy i v nemocnicích, na úřadech apod. Více informací se dočtete na jejich stránkách: www.transkript.cz
Od: Roy
Datum: 18.3.2013 12:04:49
A ti ostatní hluchý co neznakujou a znají česky - co je nám do nich, že jo! Maj umět taky ZJ. Co na to veřejnost odpovi ? Je to smutné , že druha a daleko větši polovina sluchově postižených co v průbehu života ztratili sluch není uznavana . Že také potřebuji hlavne čist. Odezirani je velmi obtižné a hned se to tak nenauči ... Kdežto ti co se narodili bez sluchu měli možnost se bežně učit ve školach češtinu i s odeziranim a tim se lepe umistit mezi slyšicimi Je znamo , že ZJ je pro slyšici obtižný a tim se znakujici dostavaji do izolace..
Od: Honza
Datum: 18.3.2013 11:39:48
bezva článek, jsem unešenej hlavně supr nápadem.......................Neslyšícím pacientům všech okresních a šesti pražských nemocnic by měl pomoci odstranit komunikační bariéru pomocí on-line tlumočení do znakového jazyka projekt APPN – Agentury pro neslyšící, díky kterému budou nemocnice vybaveny tablety nebo videotelefony, na kterých se bude tlumočení do znakového jazyka zobrazovat........ ...............A ti ostatní hluchý co neznakujou a znají česky - co je nám do nich, že jo! Maj umět taky ZJ.

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku