Helpnet / Aktuálně

Neslyšící lidé mohou využívat tlumočení online přes internet

Novou službu – tlumočení online před internet – poskytuje neslyšícím uživatelům českého znakového jazyka od října 2008 Agentura profesního poradenství pro Neslyšící. Nejčastěji je využívána k tlumočení telefonického rozhovoru. Služba je bezplatná, vyžaduje pouze připojení k internetu, webovou kameru a nainstalovaný program Skype nebo Oovoo a zájem o ni stále roste.

APPN nabízí svým klientům služby pracovních konzultantů při hledání zaměstnání, spolupráci s firmami zaměstnávající neslyšící, přehled volných pracovních míst vhodných pro neslyšící, vzdělávací kurzy, přednášky a semináře, zprostředkování rekvalifikačních kurzů, právní poradenství, volný přístup k internetu, promítání filmů s titulky a další služby vycházející z projektů Informační a tréninkové centrum pro neslyšící a Minimum neslyšícího podnikatele.

Tlumočení online do českého znakového jazyka zavedla proto, aby rozšířila své služby a například klientům, kterým již pomohla najít zaměstnání, usnadnila řešení různých situací při práci. Tlumočení využívají také pracovníci organizací zaměstnávajících neslyšící osoby.
 
Zájemcům o tuto službu může APPN zapůjčit k vyzkoušení webové kamery. Tlumočení online se hodí pouze pro některé situace.  Pokud jde neslyšící uživatel znakového jazyka na vyšetření k lékaři, na jednání k soudu či na přednášku, je lepší si objednat tlumočníka v Centru zprostředkování tlumočníků pro neslyšící pro osobní tlumočení přímo na místě. Ale například k objednání se u lékaře nebo k dotazu na volné pracovní místo lze využít tlumočení online.
 
APPN popisuje tři modelové situace, ve kterých se nejčastěji tlumočení online využívá, takto:
 
1)     Jsem neslyšící, ale v práci si rozumíme (tlumočení rozhovoru v osobním kontaktu)
Rádi byste si s neslyšícím zaměstnancem, kolegou či klientem pohovořili? Tlumočení probíhá tak, že oba účastníci rozhovoru sedí v jedné místnosti před webovou kamerou. Vše, co si potřebují sdělit, tlumočník tlumočí dle potřeby do mluveného jazyka či znakového jazyka. Komunikace prostřednictvím tlumočníka probíhá plynule a bez nedorozumění.
 
Příklady situací, ve kterých se můžete s naším tlumočníkem spojit:
·        chcete říci svůj názor nebo zadat nový úkol Vašemu neslyšícímu zaměstnanci,
·        neslyšící si potřebuje promluvit s kolegy o práci,
·        neslyšící klient s Vámi potřebuje něco prodiskutovat.
 
 
Chci využít službu tlumočení online. Jak mám postupovat?
-        Potřebujete počítač s připojením na internet a webovou kamerou.
-        Založte si účet na Skype nebo Oovoo. 
-        Do svého účtu přidejte nový kontakt s ID ,,appnonlinetlumoceni“
-        Zahajte videohovor.
-        Na úvod prosím informujte tlumočníka, čeho se bude tlumočení týkat.
-        Tlumočení online může začít.
 
Spojte se s naším tlumočníkem, rád Vám vše vysvětlí. Pomůžeme Vám s výběrem a instalací webové kamery, příp. Vám zapůjčíme technické vybavení a zaškolíme Vás.
 
2)     Jsem neslyšící, ale českému textu rozumím (překlad textu)
Rádi byste napsali zprávu neslyšícímu zaměstnanci, kolegovi či klientovi a chcete si být jisti, že bude dobře rozumět všem informacím? Pokud chcete mít jistotu, že neslyšící bude dobře rozumět Vašemu vzkazu, máte-li zájem efektivně oslovit neslyšící, právě pro Vás je určena tato služba. Nabízíme Vám překlad textu do českého znakového jazyka. Vaši zprávu, kterou nám nadiktujete nebo pošlete emailem, přeložíme a zašleme v podobě krátkého videa zpět jako přílohu emailu nebo Vám zašleme odkaz na internetovou úschovnu. Zprávu pak můžete zaslat neslyšícímu, příp. umístit na webové stránky.
 
Příklady situací, ve kterých se můžete s naším tlumočníkem spojit:
·        posíláte svým zaměstnancům oznámení o připravované pracovní schůzi,
·        potřebujete vyplnit dotazník od neslyšících klientů,
·        chcete svému neslyšícímu zaměstnanci něco připomenout, změnit hodinu setkání,
·        potřebujete předvolat neslyšícího k podání vysvětlení.
 
Rádi Vám komunikaci s neslyšícím zprostředkujeme. Nabízíme Vám možnost bezplatně využít naši tlumočnickou službu online, a to každý všední den od 9.00 do 15.00 hodin, v srpnu a září do 17 hodin. Online tlumočníka českého znakového jazyka nemusíte objednávat.
 
3)     Jsem neslyšící, ale telefonuji (tlumočení rozhovoru po telefonu)
Tato služba je určena pro neslyšící, kteří si potřebují zatelefonovat. Díky tlumočenému telefonátu může neslyšící řídit rozhovor sám. Neslyšící se nemusí spoléhat na ochotu zprostředkování telefonátu slyšícím kamarádem či rodinným příslušníkem. Tato služba je neslyšícími využívána nejčastěji. Se slyšícím se domluví ihned a nemusí se spoléhat jen na emailovou korespondenci.
 
S tlumočníkem online se lze spojit okamžitě. Ušetříte si čas, námahu a předejdete nedorozumění. Vyzkoušejte si tuto službu a pro více informací nás neváhejte kontaktovat. Vaše dotazy rádi zodpovíme.
 
Zuzana Silovská, DiS.
Tlumočnice online APPN, o.s.
Agentura profesního poradenství pro Neslyšící
Vratislavova 12/28, 128 00 Praha
Tel.: 605 253 123, www.appn.cz
Email: tlumocenionline@appn.cz,
ID na Skype a OoVoo: appnonlinetlumoceni
 
Komentáře k článku
:
:
:
PXETY:
Datum: 7.1.2014 11:15:41
Dobrý den. Je smutné číst tolik chlouby, kolik tu o sobě pějete. Mám odporné zkušenosti s tlumočníky APPN a nejsem jediná! Je ponižující, když tlumočnice místo vyhovění prosby o zavolání na požadované číslo poučuje neslyšící, kteří si nemohou připojit kameru nebo ji ani nemají, aby si vyřídili "telefonát" jinde. Do takové osobní věci jako jsou možnosti připojení a výběr portálu a rozhodnutí, zda bude neslyšící psát nebo si zapojí kameru, by tlumočníci nikdy neměli zasahovat svými nevyžádanými "radami". Mně například ze Skype takto vyhazovali tlumočnice, i když jsem potřebovala zavolat k lékařce! Odkazovali mne na Oovoo a O2. Skutečně hnusné chování! Výmluvy a neochota tlumočnic vždy přesáhly čas, za který by hovor či vzkaz mohly vyřídit. Takové poučování není pomoc, je to jen snaha zavedení dalších překážek. Je třeba také pochopit, že i v době současného technického pokroku, nemají všichni neslyšící, hlavně ti staří své počítače a jsou rádi, když se mohou domluvit on-line aspoň písemně i bez kamery u cizího. Tak se přestaňte chlubit, jak neslyšícím pomáháte - jste ostudou - vytváříte si pravidla jen pro své pohodlí. Pěkně děkuji. Saadoonová

Sponzoři

Reklama

práce v čr práce v polsku